Qbic Marita Schnepper Award – medzinárodná cena nadácie pre podporu ekologickej architektúry bola mladým architektom a študentom architektúry po prvýkrát udelená v tomto roku. Slávnostné odovzdanie ceny Marity Schnepper sa uskutočnilo 7.11.2023 vo Viedni, počas slávnostného večera odovzdávania cien rakúskej štátnej ceny za architektúru, čo dodáva tomuto oceneniu špeciálny kredit.
Cena je pomenovaná po veľmi inšpiratívnej osobnosti – architektke, urbanistke, výtvarníčke, zanietenej propagátorke ekologických riešení Marite Schnepper. Marite síce nebol kvôli chorobe dopriaty dlhý život, no svoju celoživotnú snahu podporovať a propagovať inovatívne, k životnému prostredie priateľské riešenia nevzdala a na sklonku svojho plodného života venovala celý svoj majetok nadácii na podporu mladých, nadaných architektov a ich vizionárskych ekologických projektov.
Je mimoriadne potešujúce, že medzi ocenenými predstaviteľmi nastupujúcej generácie architektov boli hneď dvaja študenti Fakulty architektúry a dizajnu – mimoriadne uznanie poroty získali Alžbeta Kazičková s projektom „Berries“ a Jakub Hencze s projektom „Air purifying towers“. Uspeli v konkurencii mladých tvorcov z Európy a ďalších tridsiatich troch krajín z celého sveta. Medzinárodnú porotu oslovila kvalita ich projektov a inovatívnosť ich konceptov.
Hľadanie nových netradičných nápadov, smerujúcich ku zlepšeniu budúcnosti - to bolo to podstatné, čo oslovilo Alžbetu a povzbudilo ju k prihláseniu sa do súťaže: „Toto sú presne témy, ktoré ma zaujímajú a nastavenie, s ktorým sa snažím pristupovať k navrhovaniu projektov. Baví ma prinášať nové idey, premýšľať trochu inak, netradične a možno až naivne a nereálne. No to je predsa úloha nás architektov a dizajnérov. Prinášať nové myšlienky, ktoré sú zatiaľ nereálne, no tým, že ich sformulujeme a dáme im konkrétnu podobu, sa začína cesta k ich uskutočneniu. Keby sme počítali iba s tým, čo je teraz v tomto momente možné, žili by sme ešte v jaskyni. Napríklad predstava svetla bez ohňa bola kedysi nereálna a pozrime sa okolo seba teraz. Bez elektriny si život ani nevieme predstaviť“.
Jakub využil poslednú možnosť zapojiť sa do študentskej súťaže a prihlásil svoj posledný študentský projekt – diplomovú prácu. „Do diplomovky som vložil obrovské množstvo energie a keď sa objavila Qbic Marita Schnepper Cena za ekologickú architektúru, neváhal som ani chvíľu“.
Alžbeta Kazičková, v súčasnosti piatačka na FAD, charakterizuje svoj nevšedný, hravý a nápaditý projekt nasledovne: „Návrh Bobule – Berries – je komplex bytových budov, plávajúcich na vode, ktoré vplyvom vetra rotujú a tým vytvárajú elektrickú energiu. Energiu produkujú aj fotovoltické články umiestnené na lopatkách stredovej turbíny, ktorá otáča budovu. Tretím zdrojom vlastnej energie je rastlinná elektráreň na prvom nadzemnom podlaží a tiež na vegetačnej streche. Korene rastlín, ktoré sú umiestnené vo vode, majú okolo seba prirodzene sa vyskytujúce baktérie. Tie rozkladom organických látok dokážu vytvárať energiu. Táto rastlinná elektráreň okrem produkcie energie taktiež čistí vodu jazera a zvyšuje kvalitu vody. Teplo je získavané tepelnými čerpadlami na princípe voda-voda. Navyše guľový tvar budov minimalizuje množstvo tepelných strát.“ Kompletný projekt je možné vidieť tu https://qbic.at/wp-content/uploads/quform/1/2023/07/BERRIES_Kazickova.pdf
Jakub Hencze je už v súčasnosti úspešným absolventom FAD a jeho diplomový projekt je nielen inovatívny, má aj nesporné architektonické kvality. Sám ho popisuje takto: „Mojou diplomovou prácou bol polyfunkčný bytový komplex v Bratislave - Downtowne. Hlavnou ideou konceptu bolo reagovať na postupné zastavanie územia, zvýšený pohyb verejnej ale aj súkromnej dopravy a s tým spojený úbytok zelene. Zeleň a stromy sú pritom jedným z hlavných predpokladov pre kvalitné mestské prostredie. V lete zmierňujú horúčavy, vytvárajú krajšie a príjemnejšie prostredie, znižujú hluk, podporujú biodiverzitu a zlepšujú ovzdušie. Výstavba Downtownu vedie k zhusteniu dopravy. To má za následok zvýšenie hluku a zhoršenie čistoty ovzdušia, čo má priamy vplyv na kvalitu života a zdravie obyvateľov a návštevníkov v tejto lokalite. Ľudia prirodzene preferujú kvalitné a zdravotne nezávadné prostredie, preto je dôležité, aby novo navrhované objekty vytvárali také miesto pre ľudí, do ktorého sa budú radi vracať. Zamýšľal som sa preto ako dosiahnuť to, aby sa budova správala ako strom. Navrhol som dve výškové rezidenčné veže, do ich jadier som umiestnil čistiaci systém, ktorý aj vďaka otvorom na fasáde nasával vzduch do budovy, prečistil sa a vrátil naspäť do vonkajšieho ovzdušia. V otvoroch fasády sa nachádzajú aj veterné turbíny, ktoré premieňajú kinetickú energiu vetra na elektrickú energiu. Chod čistiaceho systému aj produkcia elektrickej využíva komínový efekt. Korunou výškovej budovy a novou dominantou územia je vyhliadková veža, ktorej súčasťou je seizmický tlmič ako architektonicko-stavebný prvok.“ Porota v prípade tohto projektu ocenila ekologický a futuristický koncept využiteľný v rôznych častiach sveta. Kompletný projekt je možné vidieť tu https://qbic.at/wp-content/uploads/quform/1/2023/08/Jakub-Hencze_qbic_Downtown.pdf
Bc. Alžbete Kazičkovej a Ing. arch. Jakubovi Henczemu srdečne k úspechu gratulujeme a ďakujeme za šírenie dobrého mena našej fakulty! Dúfame, že ich úspech motivuje ďalších našich šikovných študentov, čo je nakoniec aj cieľom Ceny Marity Schnepper.