Srdečne pozývame na Rozhovor o šťastnom prostredí s psychológom architektúry Michalom Matloňom.
Michal Matloň je psychológ architektúry s 10 ročnými multidisciplinárnymi skúsenosťami v oblasti technológií, médií a marketingu. Zaoberá sa tým, ako priestor formuje naše myšlienky, pocity a správanie. Pomáha vytvárať miesta pre prosperujúcu a zmysluplnú prácu, od kancelárií až po mestské štvrte. Je vášnivým rečníkom a spisovateľom, ktorý hovorí o dôležitosti budovania humánno-centrického prostredia na základe vedeckých poznatkov. V minulosti pracoval v jednej z najväčších a najinovatívnejších kancelárskych spoločností v Európe, kde vypracoval stratégiu používateľského zážitku a vytvoril interný vzdelávací program.
Budeme diskutovať o tom, čo je psychológia architektúry, aký má význam a ako vzájomne interagujú človek a prostredie. Spýtame sa na rozdiely medzi vnímaním prostredia architektom a nearchitektom a dozvieme sa niektoré predpoklady pre tvorbu prostredia podporujúceho sústredenie, vzdelávanie a prácu. Rozhovor bude doplnený o ukážky dobrej praxe.
Rozhovor sa uskutoční na Noci architektúry 20. februára 2025 v čase 17:00 až 17:45 v miestnosti Vertikálneho ateliéru Šimkovič 036 v suteréne.
Aktivita vychádza jednak z nosnej ateliérovej témy riešenej vo Vertikálnom ateliéri Šimkovič, ako aj z paralelného výskumu Natálie Boškovej Filovej. Zadanie „Pekná cesta“ pre študentov VA riešilo pozitívne pôsobenie architektúry na človeka. Študenti navrhovali urbanistické a architektonické riešenia, ktorými sa snažili komunikovať šťastie a ďalšie pozitívne pocity v prostredí pre ideálne bývanie, napredovanie a vzdelávanie človeka v priestore. V nadväzujúcom výskume sa overuje prenos pozitívnych emócií na užívateľa (respondenta) pomocou rôznych metód výskumu.
Výskum Parametre architektonického prostredia podporujúce efektivitu vzdelávania (PAPPEV) je financovaný EÚ NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektu č. 09I03-03-V04-00328.