: Barbara Guthová
: 3. ročník
: Ing. arch. K. Vošková, PhD.
STAROBYLÉ MESTO LEVOČA LEŽIACE NA VÝCHODE REGIÓNU SPIŠ JE DOSLOVA KULTÚRNO-HISTORICKÝM POKLADOM MEDZI SLOVENSKÝMI MESTAMI S MNOŽSTVOM STAVEBNÝCH PAMIATOK VIAŽUCICH SA K SLÁVNYM DEJINÁM MESTA.
LEVOČA BOLA UŽ V 13. STOROČÍ OBKLOPENÁ MOHUTNÝMI MESTSKÝMI HRADBAMI. CELÉ HRADBY TVORILI DVA PÁSY MÚROV, PRIČOM VNÚTORNÝ PÁS DOSAHOVAL NIEKDE VÝŠKU AŽ 8 m. ZA NÍM NASLEDOVAL PARKÁN ŠIROKÝ 4-5 – 6M A PARKANOVÝ MÚR. PRED NÍM SA NACHÁDZALA HRADOBNÁ PRIEKOPA NÁVRH PAMIATKOVEJ OBNOVY KLASICISTICKÉHO PAVILÓNU. NÁVRH PAVILÓNU SA SNAŽÍ V PLNEJ MIERE ODSLEDOVAŤ JEHO HISTÓRIU. HLAVNÝM UKÁZATEĽOM PÔVODNÉHO VÝZORU OBJEKTU TVORILI HISTORICKÉ ZÁBERY OBJEKTU (1) ZO ZAČIATKU 20. STOROČIA, (2) VÝSKUM Z ROKU 1972 A (3) NÁVRH NA VYHLÁSENIE NKP. PRI NÁVRHU KLASICISTICKÉHO PAVILÓNU, NÁRODNÚ KULTÚRNU PAMIATKU, SA DBALO NA DETAILNÉ PRINAVRÁTENIE VZHĽADU DO JEHO DOBOVEJ PODOBY. PRI NÁVRHU SA REŠPEKTOVALI JEHO PAMIATKOVÉ HODNOTY. REPREZENTATÍVNA VÝCHODNÁ FASÁDA, DOSTALA V NÁVRHU NOVÝ VÝZOR, KDE HLAVNÚ ÚLOHU ZOHRÁVAJÚ DETAILY. ZMENA NASTALA PRI PÔVODNOM ZASLEPENOM NADSVETLÍKU, KTORÝ JE V NÁVRHU RIEŠENÝ AKO TRANSPARENTNÝ OBDOBNE AKO NA TYMPANÓNE DVA KRUHOVÉ SVETLÍKY. PRINÁVRATIL SA PÔVODNÝ VZHĽAD KOVANÉHO PÁSOVÉHO ŽELEZA NA ZÁBRADLIACH, PILASTRE S PÁSOVÝMI HLAVICAMI NA SOKLÍKOCH, PÁSOVÁ RUSTIKA, KORDÓNOVÁ PÁSOVÁ KAMENNÁ RÍMSA MEDZI PRÍZEMÍM A POSCHODÍM, CIFERNÍK HODÍN, DREVENÉ OKNÁ A DVERE BIELO NATRETÉ A POD. PRI JUŽNEJ A SEVERNEJ FASÁDE, PODOBNE AKO PRI VÝCHODNEJ SA ARCHITEKTONICKÉ DETAILY DOSTALI DO POPREDIA. ZRENOVOVALI SA ZDRUŽENÉ PILASTRE, PRINAVRÁTILI SA
PÔVODNÉ SOKLE, ODKVAPOVÝ ŽĽAB, ZMENY SA ODRAZILI PRI VCHODOVÝCH DVERÁCH , KDE STREDNÁ KAZETA DVERÍ TVORÍ SKLENENÚ VÝPLŇ. PÔVODNÁ PLECHOVÁ STRECHA JE NAVRHNUTÁ AKO ŠINDĽOVÁ, HNEDOČERVENEJ FARBY. ZÁPADNÁ FASÁDA SMERUJÚCA DO KUKUČÍNOVEJ ULICE JE TVORENÁ HLAVNÝM FORTIFIKAČNÝM MÚROM, V OSI OBJEKTU S KAMENNÝM POLKRUHOVÝM PORTÁLOM SPOJOVACEJ CHODBY DO PRIEKOPY FORTIFIKÁCIE. POLKRUHOVÉ OKNO V SEDLOVEJ STRECHE SA V NÁVRHU VRÁTILO DO PÔVODNEJ PODOBY.
PÔVODNÉMU ZÁHRADNÉMU PAVILÓNU SA NOVÁ FUNKCIA TIEŽ ČIASTOČNE PRISPÔSOBUJE. VEDĽA OBJEKTU JE PRISTAVANÁ NOVÁ DECENTNÁ SKLENENÁ HMOTA S BIELYM ORÁMOVANÍM, KTOREJ ÚČELOM JE PREDSTAVOVAŤ SLUŽBU KVETINÁRSTVA. PRETO HLAVNOU MYŠLIENKOU NÁVRHU SÚ RASTLINY A KVETY, KTORÉ SA PÝŠIA V PRIESTORE PARKÁNU ALE I V SAMOTNOM SRDCI PAVILÓNU. HMOTA NIJAKO NEZASAHUJE DO OBJEKTU ANI HRADOBNÝCH MÚROV, JEDNODUCHO SA IM PRISPÔSOBILA. VYUŽILA UŽ EXISTUJÚCI VSTUP DO CHODBY, KTORÁ TVORÍ DRUHÚ MIESTNOSŤ TOHTO PAVILÓNU. VĎAKA TOMUTO PREPOJENIU, NADVÄZUJE A VYUŽÍVA VŠETKY POTREBNÉ NÁLEŽITOSTI K SPRÁVNEJ PREVÁDZKE. VEDĽA OBJEKTU KVETINÁRSTVA, POPRI HRADOBNÉHO MÚRU JE DREVENÉ PÓDIUM NA KTOROM SA SAMOTNÉ KVETY VYSTAVUJÚ PRE ZÁKAZNÍKOV. PRIESTOR PARKÁNU, NA KRORÝ SA OD PROBSTNEROVEJ CESTY DOSTANEME CEZ DVOJRAMENNÉ ZALOMENÉ SCHODISKO A OD KUKUČÍNOVEJ ULICE, VSTUPNÝM PORTÁLOM CEZ TOČITÉ SCHODISKO NÁM POSKYTUJE INTÍMNY PRIESTOR. PRETO NÁVRH VYUŽIL TÚTO ATMOSFÉRU PRE VONKAJŠIE SEDENIE S MOŽNOSŤOU PREMIETANIA NA HRADBY. SPOMÍNANÉ SEDENIE PATRÍ KU HLAVNEJ FUNKCIÍ OBJEKTU PAVILÓNU A TÝM JE KAFFEBAR. CEZ DEŇ BY SA TIETO PRIESTORY VYUŽÍVALI NA PRÍJEMNÉ POSEDENIE PRI KÁVE S KVETOVOU OÁZOU A MOŽNOSŤOU ICH KÚPY A V NESKORŠÍCH HODINÁCH BY SLÚŽILA PRE ZÁBAVU S MOŽNÝM POSEDENÍM
I VONKU. SAMOTNÁ KAVIAREŇ S BAROM JE SITUOVANÁ NA 2 NADZEMNOM PODLAŽÍ, TEDA VO VÝŠKE PARKÁNOVÉHO PRIESTORU. JE SPRÍSTUPNENÁ Z OBOCH STRÁN PARKÁNU, TEDA NÁVŠTEVNÍCI VEDIA JEDNUCHO PREJSŤ, CEZ SPOMÍNANÚ KAVIAREŇ AŽ K PRIESTORU KVETINÁRSTVA.