Na posledný júnový týždeň FAD STU, OZ ArTUR a iEPD pripravili "Letnú školu udržateľnej architektúry" - v Bratislave a Hrubom Šúre vám predstavíme, ako navrhovať a realizovať udržateľnú architektúru. Je to päťdňové podujatie, ktoré kombinuje teoretické prezentácie základov navrhovania udržateľnej a energeticky úspornej architektúry so získavaním praktických skúseností... LŠUA je pripravená v rámci predmetu Letná škola A (X_LSA_AU - s možnosťou zapísania získaných kreditov teraz alebo v zimnom semestri 2024/25). Kapacita LŠUA 2024 je naplnená.
"Letná škola ponúka ideálne prepojenie teórie a praxe. Získané skúsenosti pomôžu absolventom lepšie sa uplatniť v ich profesionálnom živote," odporúča prof. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD., prorektorka STU...
Kedy, kde, kto?
Termín: 24.-28.6.2024 (24.-25.6. na FAD (9oo,117), 26.-28.6. ArTUR)
Miesto: FAD STU Bratislava a Ekocentrum ArTUR v Hrubom Šure (pri Senci)
Podujatie je určené predovšetkým pre študentov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia na FAD a SvF STU (pre nich je letná škola zahrnutá do študijného programu a ocenená pár kreditmi), ale prihlásiť sa naň môžu aj študenti iných fakúlt STU či iných vysokých škôl stavebného zamerania...
Čo?
Cieľom Letnej školy udržateľnej architektúry je sprostredkovať študentom informácie o udržateľnej architektúre nad rozsah, ktorý vieme pokryť bežnou výučbou, ponúknuť kontakt s praxou prostredníctvom informácií od spoločností s produktami pre udržateľnú výstavbu a predstaviť (teoreticky aj prakticky) "prírodné" stavebné materiály (hlina, slama...) s minimálnou uhlíkovou stopou. Doplnková voliteľná exkurzia (príklad udržateľného urbanizmu) bola zrušená, finálny program je v triede LŠUA pre prihlásených študentov. Program:
Za čo?
Veríme, že vďaka partnerom zadarmo (vrátane dvoch nocí v Ekocentre)!
A za dva kredity v tomto semestri či v ZS 2024/25 (ak ste študent STU).
Plus za pekný diplom potvrdzujúci získanú kvalifikáciu (ak vydržíte do konca ;-) ...
Prečo?
Navrhovanie udržateľnej architektúry sa už stáva samozrejmosťou, aj keď si to nie vždy uvedomujeme - napríklad nové administratívne budovy bez "zeleného" certifikátu sú ťažšie prenajímateľné a klienti často vyžadujú pri obytných budovách vyššiu kvalitu vnútorného prostredia. K vysokej energetickej hospodárnosti nás núti legislatíva, snaha o znižovanie uhlíkovej stopy podporuje využívanie prírodných stavebných materiálov...
"Architekt nemôže žiť v ilúziách, odtrhnutý od reality. Musí mať nielen dostatočné praktické znalosti, ale zároveň sa musí učiť byť flexibilný. Informácie a požiadavky musí vedieť akceptovať, analyzovať a vedieť, ako na ne reagovať," slovami Ing. arch. Ivany Bendovej, PhD. z architektonického ateliéru Allied Architects International...
S kým?
LŠUA pripravili FAD STU, OZ ArTUR a iEPD, no podporili ju aj naši partneri XELLA Slovensko a Internorm. Prednášky pedagógov FAD doplnia vstupy odborníkov z radov našich partnerov a informácie aj praktické ukážky lektorov zo združenia ArTUR (Architektúra pre udržateľný rozvoj)...
Ako? Prihláste sa!
Ak sa potrebujete ešte na niečo spýtať, napíšte na henrich.pifko@stuba.sk ...
Ako sa vydarila predchádzajúca LŠUA (trochu inakšie zameraná)?
Povedali študenti:
- Hodnotím LŠUA veľmi pozitívne. Dozvedela som sa veľmi zaujímavé informácie, ktoré v budúcnosti určite využijem. Do budúcnosti by som zmenšila počet prednášok alebo ich skrátila, myslím že toho bolo príliš veľa na koncentrovanie po celý čas. Teším sa na ďalšie kurzy !
- Páčil sa mi samotný nápad, nečakal som aj exkurziu, bolo to prínosné byť na konkrétnom mieste a vidieť veci, chytiť sa ich nie len o tom hovoriť…, páčilo sa mi, že aj my zo Svf sme sa mohli zúčasniť, veľmi si to cením, viacero prednášok, akcii sú lepšie a zaujímavejšie podané ako na Svf.
- Milo ma prekvapila organizácia, milí ľudia a energia ktorá išla z celého tohto projektu.
- Celý týždeň LŠUA bol výborný. Možno iba zlepšiť kvalitu vnútorného prostredia fakulty Hodnotím to s veľkým pozitívom, človeka, kt. sa chce s tým zaoberať v budúcnosti to napĺňa veľkou energiou. Ďakujem za možnosť účasti.
- Páči sa mi myšlienka podať študentom informácie, ktoré nás už v praxi zastihnú hneď po ukončení štúdia a na ktoré v rámci normálnej výučby nezostáva toľko času, ochota ľudí komunikovať so študentmi ich “skúsenosti” a vedomosti zo školského prostredia a mať možnosť konfrontovať tieto poznatky s praxou, ktorá je často krát niekde inde ako vyučovacie osnovy.
- Som rád že som sa školy zúčastnil aj keď prevládala technická stránka veci ktorú zvyčajne nemám v obľube. Bolo fajn vidieť na exkurzií reálne časť z toho o čom sa hovorí. Priveľa „praktických riešení“ na úkor času hodnotnejších prednášok ktoré stáli zato a ako posledné negatívum by som bral zlú kvalitu prostredia, počúvať o tom ako sa riešia problémy s prehrievaním a ventiláciou a pritom sedieť v miestnosti bez vzduch a s extrémnou teplotou nie je veľmi príjemné.
- Rozsah záberu tematiky mimo teoretické dianie výuky v škole.
- Zaujímavý obsah a nové informácie, ktoré sa v rámci školských prednášok nepovedia.
- Dozvedela som sa veľa užitočných a praktických vecí, ktoré som počas štúdia nenadobudla v takomto rozsahu.
- Výborné zhrnutie TZB a Stavebnej fyziky, konkrétne ukážky chýb, správnych postupov, správnych detailov, ktoré sú mladšie ako zamatová revolúcia, výborné popisy toho, kde sú dnešné technológie a akými smermi sa pravdepodobne budú uberať, a v neposlednom rade, celé to bolo konečne konkrétnou odpoveďou na otázku, čo robiť s tými “európskymi normami".